Video Poker Nedir?

Video poker makina sistemiyle oynanan, video oyunlarıdır. Slot oyunlarına benzese de, arada farklılıklar bulunur. Video poker oyunlarında oyun içi müdahale, söz konusudur. Oyunu, oyuncu yönetir. Fakat diğer video slotlarda böyle bir durum mümkün değildir. Peki, video poker nedir?

Video Poker Ne Demek?

Video poker, poker oyununun bulunan birçok çeşidinden herhangi birisidir. En keyifli ve en stratejik olan poker çeşidi, video pokerdir.

Video pokerde; Stratejik düşündüğünüz kadar, şansınızın da olması gerekiyor. Şanslı olmanız, oyunun gidişatını değiştirir.

 • Video poker oyununu, diğer poker oyunundan farklı kılan tek etmen oyunun makineye karşı oynanır olmasıdır.

Normal pokerde; Karşınızda bir krupiye olur. Gerçek oyuncularla oynarsınız. Fakat video poker oyununda makineye karşı oynanmaktadır.

Rakip tam anlamıyla oyun üzerinden tasarlanmış bir rakiptir. Zorlu bir rakip olduğunu söyleyebiliriz.

 • Video poker makine ile oynandığı için slot oyunlarına benzetilir. Slot oyunları da makineye ile oynanır. Fakat ikisi arasında oldukça büyük farklılıklar mevcuttur. 

Vıdeo Poker Nasıl Oynanır?

Video poker oynamak, oldukça basit ve kolaydır.

 • Oyun başında oyuncuya 5 adet kart verilir.

 • Verilen kartlar ile en iyi kombinasyonu yapmaya çalışmanız gerekiyor. Verilen bu 5 karttan istediğiniz kartı elinizde tutup, istediğiniz diğer bir kartla değiştirmeniz gerekiyor.

 • Normal bir poker oyunundan herhangi bir farkı yoktur. Benzer nitelikler mevcuttur. 

Video Poker Oyunlarında İkiye Katlama

Video poker oyunlarında ikiye katlanması için iyi kazanç açısından tercih edilmektedir. Oynayıp kazanç elde ettikten sonra elde etmiş olduğunuz kazançlarınız bir köşede dururken, siz tekrardan oyun için ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

 • Oyun oynarken makina size “ikiye katlayalım mı” teklifi sunar. Ekrana gelen bu teklifi kabul ettiğinizde oyunu kazanırsanız, kazandığınız normal kazancın iki kat yükseğinde kazanç elde etmiş olursunuz.

Fakat bu teklifi reddettiğiniz de; Yani video poker oyunlarında ikiye katlamadığınız da, normal kazancınız aynı seyrinde devam eder. Genel olarak video poker oyunu oynayan kişiler. İkiye katlama teklifini kabul etmektedir. Kazançlı bir oyundur.

 • Doğru strateji, doğru taktik uyguladığınızda kesinlikle kazanabilirsiniz. Herhangi bir zorlayıcı yanı bulunmaz.

Video Poker Oyunu Kazandırır Mı?

Video poker oyunları, kazandıran oyunlardır. Video poker nedir? Video poker makineye karşı oynanan bir oyundur.

 • Normal pokerle benzer özellikleri mevcut. Tamamen aynı olduğunu bile söyleyebiliriz. Fakat burada makineye karşı oynadığınız için karşınızda tamamen makinanın tasarladığı bir rakip mevcuttur. Bu rakip zorludur, yani sizi zorlayabilir. O yüzden video poker alanında çok iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekiyor.

Yeterli düzeyde bilginiz yoksa; Oyunda kazanç sağlayamazsınız. Bu da sizin açınızdan, risk anlamına gelir.

 • Video poker nedir? Video poker oyunu, eğlenceli bir oyundur. Poker oyunları arasında bakıldığı zaman birçok seçenek yer alır. Bu seçenekler içerisinde hem eğlenmek, hem kazanmak istiyorsanız video poker tam da aradığınız niteliklerde bir oyundur. 

Video Poker VE Normal Poker Farkı Nedir?

Video poker ve normal poker oyunu çoğu zaman kişilerin ikisi arasında kaldığı oyunlardır. Video poker nedir?

 • Video poker oyununda karşınıza gerçek oyuncular bulunmaz. Örneğin herhangi bir casino platformunda canlı poker oynadığınızda karşınıza gerçek oyuncuları ve gerçek bir krupiye bulunur. Fakat video poker oyununda böyle bir durum yoktur. Kasaya karşı oynarsınız. Yani makineye karşı oynadığınızı anlamına gelir.

 • Video slot oyunu ile benzer niteliklere sahiptir. Çoğu zaman karıştırılır. Slot oyunları, slot makinesine karşı oynadığı zaman slot videosu anlamına gelir. Burada simgeler, semboller gibi etmenler mevcuttur.

 • Video poker oyunu da, normal pokerle tamamen aynıdır. Yalnızca makineye karşı oynandığı için değişir.

Pokerde Hangi El Üstündür?

Pokerde hangi el üstündür: Pokerde en üstün el olarak tanımlanmış dizilime royal renk adı verilmektedir. Bunun bir diğer ismi ise royal flush olarak karşımıza çıkar. En yüksekte yer alır. Buna sahip olan bir kişinin oyunu kazanmasının önünde tek bir engel dahi söz konusu değildir. Bunun haricinde daha farklı opsiyonların bulunduğunu da hemen ifade etmek lazım.

Pokerde El Ne Demek?

Pokerde hangi el üstündür: Pokerde üstün el, dizilim açısından en iyi ve en değerli el olarak dikkat çekmektedir. Bu oyunun temel kuralı, kart dağıtımının yapılmasının hemen sonrasında ellerin oluşturulmaya başlanmasıdır. Bir oyuncunun elinde toplamda 5 tane kart olmalıdır. Bunların bir değer sıralaması söz konusudur. En son tura kalındığı zaman eller açılır. Değerli olana kim sahip ise oyunu da o kazanmaktadır.

Pokerde En Üstün El Hangisi?

Pokerde hangi el üstündür: En üstün poker eli royal flush şeklindedir. Buna sahip olan bir kişi oyunu hiçbir şüphe olmadan kazanmaktadır. Royal renk eli sayesinde, rakiplerinize hemen üstünlük sağlarsınız. Bunun ayrıntıları ise şöyledir;

 • 5 tane karttan oluşmaktadır.

 • İçinde aynı renkten kartların olması gerekmektedir.

 • Aynı zamanda ardışık ve büyük olması bir diğer kural olarak dikkat çeker.

 • Bunun en güzel örneği ise sırası ile as, papaz, kız, joker ve 10 şeklinde dizilmiş halidir.

 • Bunların tümünün aynı değere sahip olması gerekmektedir.

 • Böylelikle kazanım sağlamış olursunuz.

Pokerde Diğer Eller Neler?

Pokerde hangi el üstündür: En değerli poker eli royal flush şeklindedir. Bunun haricinde daha farklı olan opsiyonlar da söz konusudur ve sırası ile şöyledir;

 • Sıralı renk ikinci en değerli el olarak dikkat çekmektedir. 5 tane artışık kart söz konusudur.

 • Kare elinde ise kartların renginin farklı olması şarttır. Ancak değeri aynı olmak zorundadır. Örneğin maça 2, kupa 2, karo 2 ve sinek 2 geldiği zaman işte buna kare denilmektedir. Beşinci kartın hiçbir önemi yoktur.

 • Full veya full house olarak bilinen elde ise renkler farklıdır. 3 kart aynıdır. Diğeri ise kendi içinde aynıdır. Maça 2, sinek 2, kupa 2, maça as, sinek as bir örnek olarak hemen verilebilir.

 • Renk elinde tüm kartların rengi olmalıdır. Sayısal değerlerin hiçbir önemi söz konusu değildir.

 • Kentte, farklı renkler ve ardışık kartlar öne çıkar.

 • Değişik renklerin 3 aynı değerli kartta olmasına ise set denilmektedir.

 • Döper, aynı 2 kartın değişik iki renge sahip olmasıdır. Bunun gibi 2 tane takım olmak zorundadır.

 • Perde ise renkler aynı değildir. Kartların 2 tanesi aynı değere sahiptir.

 • Son olarak yüksek karttan bahsetmek lazım. Hem sayılar hem de renkler farklıdır. Buna beş benzemez adı da verilmektedir. En değersiz dizilim olarak kabul edilir.

Pokerde Eller Nasıl Oluşturulur?

Pokerde hangi el üstündür: Üstün poker eli sayesinde kazanım elde edebilirsiniz. Ellerin oluşturulması kartların dağıtılmasıyla mümkündür. Aynı zamanda dizilim için sonradan kağıt da isteyebilirsiniz. Bu sayede elinizi oluşturmuş olacaksınız.

Pokerde Kurallar Nasıldır?

Pokerde royal flush eli kazanım sağlar. Oyun kurallarına göre en iyi dizilimi yapmak gerekmektedir. Bunun hem şansa hem de taktik bilmeye dayalı olduğunu hemen hatırlatmak lazım. Hal böyle iken oyunda kazanmak, yine size kalmıştır. Farklı birçok hamle öne çıkar. Blöf yapma, rest çekme hamleleri mevcuttur. Aynı zamanda poker oyununun farklı versiyonlarının olduğunu görmekteyiz.

Video Poker Nedir?

Bir yanıt yazın