Biyografi

Jordan Rudess

Tam adı : Jordan Rudess
Doğum tarihi : 4 Kasım 1956
Enstrüman : Klavye
Web Sitesi : http://www.jordanrudess.com
Ekipmanı : Web Sitesinden Görülebilir
Jordan Rudess 9 yaşında klasik piyano eğitimi için prestiji yüksek bir müzik okulu olan Juilliard School of Music'e başladı. 19 yaşında, dünyada hızla gelişmekte olan synthesizer akımını kayıtlarında ve performanslarında kullanmaya başladı. Jordan günümüzde aktif bir besteci, prodüktör ve sanatçıdır.

Yayınladığı solo albümü "Listen" 1994 yılında Keyboard Magazine dergisinin düzenlediği anketin klavyeciler bölümü ödülünü alan Jordan, Dream Theater grubunun en yeni üyesidir. Geçmişte Steve Morse, ve efsanevi Dixie Dregs ile beraber çalmış, Vinnie Moore ile bir albüm kaydetmiş ve turneye çıkmış, Annie Haslam ( Renaissance ) için beste yapmış ve bir albüm kaydetmiş, David Bowie ile de yine aynı şekilde albüm kayıtlarında beraber çalışmıştır. Aynı zamanda meslektaşı olan ünlü klavyeci Jan Hammer, ve efsane davulcu Tony Williams ile büyük bir turneye çıkmış, Grammy ödülü sahibi Paul Winter Consort ile de ortak projelere mza atmıştır. Partisyonları International Magician of the Year ödülü sahibi Jeff McBride'ın eserinde dinlenebilir.

Jordan Dixie Dregs'e katılmasının ardından bu grubun davulcusu olan Rod Morgenstein ile "The Rudess Morgenstein Project" isminde bir projeye imza attı. High powered progressive rock tarzında müzik yapan ikilinin albümleri Domo Records tarafından yayınlanmıştır. Jordan'ın üçüncü solo albümü de piyasaya sürülmüştür, ve ismi "Resonance"dir.

Bunlardan ayrı olarak Jordan, bir Magna Carta ürünü olan, ve klavye virtüözlerinin piyano klasiklerini yorumladıkları "Steinway To Heaven" isimli çalışmada da Keith Emerson, Rick Wakeman ve Patrick Moraz gibi ünlülerle çalışmıştır. Jordan'ın yakın zaman içinde emek verdiği projeler içinde ise, Dream Theater üyeleri davulcu Mike Portnoy ve gitarist John Petrucci ile, King Crimson ve Peter Gabriel gibi isimlerle çalışmış basçı Tony Levin ile beraber yayınladığı Liquid Tension Experiment albümleri, ve "Encores, Legends and Paradox" albümündeki iki parçası sayılabilir. Bu iki parçada davulcu Simon Philips, violonsel ustası Jerry Goodman ve prodüktör Robert Berry ile çalışmıştır. Bu albümler de yine Magna Carta etiketi taşımaktadır. 1999 sonbaharında ise Dream Theater ile "Scenes From A Memory" albümünü piyasaya süren Jordan, albümün tüm dünyada büyük beğeni kazanmasının ardından ise grup ile dünya çapında bir turneye çıktı.

Albümün piyasaya sürülmesinin hemen ardından çıktıkları, ve dünya çapında yüzbinlerce hayranlarıyla buluşma fırsatını yakaladıkları bu turnedeki performansları herkes tarafından çok beğenilen grup elemanları, bunun üzerine 30 Ağustos 2000 tarihinde New York'ta verdikleri konserin kayıtlarını DVD olarak piyasaya sürdü, ve böylece Dream Theater imzasını taşıyan ilk DVD kaydı yayınlanmış oldu.

Turne biter bitmez bir sonraki solo projesi için elinde bulunan materyali kaydetmek üzere stüdyoya giren Jordan,"Feeding the Wheel" isimli solo albümünü piyasaya sürdü.

Jordan son olarak, Dream Theater'in en son stüdyo albümü olan "Six Degrees Of Inner Turbulence" isimli albümü kaydetti.

Jordan Rudess ile ilgili en son gelişmeleri takip etmek, albümlerinden parçalar dinlemek, sipariş vermek, hatta kendisiyle direk temasa geçmek isterseniz lütfen resmi web sitesini ziyaret ediniz: www.jordanrudess.com

Kişisel detaylar

Boyu : 5" 10"
Saç Rengi : Kahverengi
Göz Rengi : Ela
Sevdiği Kitaplar : The Elementary Training Of Musicians
Sevdiği Aktörler : Jack Nicholson
Sevdiği Aktristler : Ariana Starr
Müzik : Pink Floyd, ELP, Yes, Chopin, Bach, King Crimson
Sevdiği Albüm : The Dark Side Of The Moon - Pink Floyd
Spor : Seks
Sevdiği İçecekler : Su
Sevdiği TV Şovları : TV 'den Nefret Eder

Çaldığı albümler

Scenes From A Memory
Six Degrees Of Inner Turbulence
Train Of Thought
Octavarium
Systematic Chaos
Black Clouds & Silver Linings

Paylaş : FacebookTwitterGoogleFriendFeedMySpaceLive