Dream Theater Tarihçesi

Tarihçede Üçüncü perde bölümündesiniz. Değiştir :  

Üçüncü perde - 2. Bölüm

James LaBrie ise Shadow Gallery 'nin devasa albümü Tyranny 'de gruba eşlik eder. Bunun yanısıra James, Derek ve John AGE OF IMPACT / Explorer 's Club projesiyle bir albüm yaptı. Explorer 's Club eski progresif müziğe yaklaştıkları, bir sürü konuk müzisyenin katıldığı değişik bir çalışmaydı.

27 Ekim 'de son turne kayıtlarından oluşan "Once In A Livetime" ı yayınladılar. 2 CD 'den oluşan bu konser albümü DT 'nin mükemmel bir konser grubu olduğunun kanıtıydı. Progresif bir müzik yapıyor olabilir ama DT konserlerinde müzikal bir ziyafetten daha fazla şeyler vaat ediyor. Genelde sert parçalarına yer vererek coşkuyu arttırıyorlar, yumuşak şarkılarını bile daha sert çalıyorlar. "Peruvian Skies" ı çalarken bir anda inanılmaz bir geçişle "Enter Sandman" den bir pasaj çalıyorlar sonra şarkıya yeniden geri dönüyorlar. Bu tip sürprizleri sık sık yaparak hem küçük bir "tribute" olayına girmiş oluyorlar hem de hayranlarına albümdekinden farklı birşey sunuyorlar. Hemen hemen her şarkıda farklı birşey yapıyorlar. Yani albümde dinlediğiniz X şarkısı konserde bambaşka melodilere, göndermelere sahip olabiliyor. Şarkı aralarında klavyeden Star Wars nağmeleri yükselebiliyor. Bunun yanısıra görselliğe de büyük önem veriyorlar, şarkılarını arka perdedeki görüntülerle destekliyorlar. Kısacası Dream Theater şu an dünya yeryüzünde izlenebilecek en iyi gruplardan biri. Solo projelerin ardı arkası kesilmez. Liquid Tension Experiment üçlüsü ikinci deneyleriyle ortaya çıkarlar. Bu sefer biraz daha akılda kalıcı melodilere, sert gitar riff 'lerine sahip bir albümdür. En az ilki kadar ağzınızı açık bırakabilir. Bu albümden sonra Jordan Rudess 'le kimyalarının Derek 'e göre daha iyi tuttuğunu anlayan grup 18 Ocak 'ta grubun müziğine yeni bir şey katamayan Derek 'i şutlar ve yerine Jordan 'ı alır. James LaBrie ise sağlam bir kadroyla ve Shadow Gallery, Magellan 'dan Trent Gardner ve Dali 's Dilemna'dan Matt Guilaty 'nin besteleriyle MullMuzzler adı altında çok iyi bir solo albüm çıkarır. Prodüktör ise eski Rush prodüktörü Trent Gardner 'dır.

Mike Portnoy 'un Liquid Drum Theater isimli videosundan da söz etmemiz lazım. Bu videoda bazı konser görüntüleri ve Mike Portnoy 'un davul dersleri vardır. John Petrucci yakın zamanda Idiot Symphony ile çalışacak. Gruptan ayrılan Derek ise Planet X isimli grubuyla büyük olasılıkla hayal kırıklıklarından bahsedecek. Sonuç olarak Dream Theater üyelerini takip edebilmek gerçekten güç bir olay. Dream Theater ismi altında kısa zamanda ürettikleri muhteşem işlerin yanı sıra yan projelerle de insanı şaşırtıyorlar. Herhalde müzik adına bu kadar kısa sürede bu kadar iş çıkartan başka bir topluluk daha yoktur.

26 Ekim 1999 'da Dream Theater 'ın son albümü "Metropolis Part 2 : Scenes From A Memory" çıkar. Kapak dizaynında eski logolarına ve fotoğraftan resim tarzına geri dönerler. Baştan sona mükemmel bir konsept albüm yaratırlar. Bu albümü detaylarıyla Non Serviam 'ın Aralık sayısında incelemiştik. Kısaca söz etmem gerekirse ; Dream Theater 'ın en sert kısımlara yer verdiği , yer yer Liquid Tension Experiment 'ı anımsatacak delirtici ustalıklarla dolu, şarkı sözlerinde daha anlaşılır bir anlatım kullanarak hikayeyi ön plana iten gelmiş geçmiş en iyi konsept albümlerden biri. Sadece DT ve progresif fanlarının değil, her Heavy Metal dinleyicisinin hatta her kaliteli müzik dinleyicisinin sevebileceği bir albüm olarak da diğer albümlerinden ayrılıyor. Turnede, konsept ruha sadık kalarak tüm albümü baştan sona, arka planda hikayeyi destekleyen bir görsel tasarımla çalacaklarını da belirtmeliyim. Umarım biz de görürüz.

"Scenes From A Memory" gelecekte de Dream Theater 'ın müzikal evriminin devam edeceğini gösteriyor. Bunun nerede sona ereceği bizim için bir merak konusu, diğer müzisyenler içinse "korku" ve "kıskançlık" yaratacak bir süreç.

Detaylı Dream Theater araştırmam sonunda bitti. Tüm bu zaman zarfında sürekli Dream Theater dinledim. Artık başka şeyler dinlemenin zamanı geldi. Ama bakıyorum da, bugün Dream Theater dinlemek için güzel bir gün. Günü kurtarmak için düşlerin ve günün buluştuğu yere doğru bir yolculuk yapsam iyi olacak.

Carpe Diem...


« Önceki bölüm  Bu yazı için Doğu YÜCEL'e teşekkür ederiz. Doğu YÜCEL'in kişisel sayfası Düşler ve Kabuslar'ı mutlaka gezin.

Paylaş : FacebookTwitterGoogleFriendFeedMySpaceLive