Hayalet Kitap Çıktı

Doğu Yücel, modern çağdan rahatsız hayalperestlere masallar anlatan bir yazar. Hayalperest kelimesi bize hiç de uzak değil, sonuçta dreamer kelimesinin Türkçe karşılığı. Doğu'nun dreamerlığı sadece düşlerini kağıda dökmesinden kaynaklanmıyor. O, aynı zamanda Dream Theater ile özdeşleşmiş bir müzik yazarı. Türkiye'de ilk Dream Theater yazılarını Non Serviam dergisinde kaleme alan ve sitemizdeki Dream Theater tarihçesinde bu yazılarını kullandığımız Doğu'nun, Dream Theater isminin Türkiye'de duyulmasındaki rolü yadsınamaz.

Forumumuzun Kevin Lomax'ı Doğu, ilk hikaye kitabı Düşler Kabuslar ve Gelecek Masallarında hikaye aralarında kullandığı Heavy Metal alıntıları ile dikkat çekmişti. O zaman Neden en sevdiğin gruplardan DT'ın sözlerini kullanmadın? diye sorduğumuzda Esas bomba bir sonraki kitabımda geliyor! demişti.

Gerçekten de esas bomba fena patladı. Doğu Yücel'in yeni kitabı Hayalet Kitap üç bölümden oluşan bir korku romanı ve romanın birinci bölümü Dream Theater'ın en sevilen parçalarından Space Dye-Vest in uzun bir Türkçe çevirisi ile açılıyor. Doğu, şimdilerde, kitabı için film repliklerinden ve şarkılardan oluşan maliyetine satılacak korsan bir soundtrack de hazırlıyor. O albümde de ikinci parça Dream Theater'dan gelecekmiş. Hayalet Kitaptaki tek müzik alıntısı Dream Theater'dan gelmiyor, her bölüm o bölümün atmosferine uyan birkaç şarkıdan buklelerle açılıyor. Bu isimler arasında King Diamond, Pink Floyd ve Pain of Salvation dikkat çekiyor.

Hayalet Kitap, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde geçen bir hayalet hikayesi. Aşkına karşılık bulamayan Gökalp çareyi intihar etmekte buluyor ama sonra bir hayalet olarak geri dönüyor. Çok farklı anlatım denemeleri yapan Doğu'nun kitabı hem eleştirmenlerden hem de kitabı okuyanlardan çok iyi eleştiriler alıyor. Biz Dream Theater fanları da onunla gurur duyuyoruz.

Bu arada Doğu, konser sonrası bizim aracılığımızla Mike Portnoy ve John Petrucci'ye kitabını armağan etti. İkisi de Bu kitap Türkçe, napacağız biz bunu? şeklinde soradursunlar, Doğu iki kitabını onu çok etkileyen iki müzisyene hibe etmekten gayet memnun.

Kitabın arka kapak yazısı:

Üniversite, Finaller, Korku, İntihar, Arkadaşlık, Güzellik, Düşler, Aşk, Hayalet, Kitap... Hayalet Kitap'ın içinde gezindiği iklimin sert rüzgarlarının çarptığı kavramlar ve imgeler.

İlk hikaye kitabı Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları ile hayal dünyasının kapılarını aralayan Doğu Yücel, ilk romanında İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsünde geçen bir hayalet hikayesiyle okuru şaşırtmayı sürdürüyor. Modern çağdan şikayeti olanlara masallar anlatan bir yeni binyıl nesircisi Doğu Yücel. Klasik bir korku romanının tüm klişelerini hünerle kullanırken bu klişeleri kendi cümleleri ile ters yüz ediyor ve zekice oyunlarla sürprizler hazırlıyor. Hayalet Kitap'ın hayaleti hepimizin hep yapmak isteyip de yapmaya cesaret edemediklerini yapıyor ve yaptırıyor.

Hayalet Kitap, ustalıklı kurgusu, masalları, korku senaryoları, oyunları, sürprizleri ve ülkemizdeki eğitime eleştirel ve mizahi bakışı ile yazarın ilk kitabı Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları gibi, hayalperestlerin kült kitabı olmaya aday.

Doğu Yücel'e, kişisel web sitesinden ulaşabilirsiniz :
http://www.duslervekabuslar.com

Paylaş : FacebookTwitterGoogleFriendFeedMySpaceLive

Yeni yorum gönder

  • Yeni yorum göndermek için giriş yapmış olmanız gerekiyor. Aşağıdaki butona tıklayarak FaceBook hesabınızla giriş yapabilirsiniz.