Biyografi

Mike Portnoy

Tam adı : Michael Stephen Portnoy
Doğum tarihi : 20 Nisan 1967
Enstrüman : Davul & Perküsyon
Web Sitesi : http://www.mikeportnoy.com
Ekipmanı : TAMA Starclassic Maple Davul, Sabian Ziller, Remo Deriler, Pro-Mark Bagetler, Latin Percussion Perküsyon
Mike Portnoy, müziğe olan ilgisinin genç yaşta başladığı yer olan Long Beach-New York'ta 20 Nisan 1967'de doğdu ve orada büyüdü. "Babam bir rock n' roll disk jokeyiydi. Bu yüzden sürekli olarak etrafımı müzik çevreliyordu. Geniş plak koleksiyonuma çok gençken sahip oldum ve önceleri Beatles'a aşıktım, daha sonraları Kiss üzerinde yoğunlaştım. Müzisyen olmam kaçınılmazdı." diyor Mike.

Mike bateri çalmayı kendi kendine öğrenmiş ise de, lisede müzik teorisi dersleri almıştı. Bu süre esnasında yerel gruplar olan Intruder, Rising Power ve ve Inner Sanctum'da -ki sonuncusuyla kendi albümlerini yayınlamışlardı- çalmaya başladı. Boston'daki "Berklee Music College"a katılmak için bursla ödüllendirildikten sonra grubu terketti.

Birçok şey üzerine hirsli bir koleksiyoner olan Mike, Dream Theater'a ait bootlegler, posterler, gazete küpürleri ve yeryüzünde, üzerinde grubun ismi bulunan diger herşeyden oluşan geniş bir koleksiyona sahip. Ayrica grubun yaptigi herşeyi video kasetlere ve DATlara kaydetmekten sorumlu. Geniş video kaset koleksiyonu, "2001", "Otomatik Portakal", "Jacob's Ladder", ve "The Wall (Pink Floyd)" gibi ünlü filmlerin yanisira "The Simpsons" çizgi film dizilerinden ve unutulmaz boks maçlarindan oluşuyor.

Mike en çok etkilendiği isimlerin, Rush bateristi Neil Peart ve son zamanlarda frank Zappa olduğunu söylüyor. Diğer favorilerini de şöyle sıralıyor: bateristlerden, Terry Bozzio, Vinnie Colaiuta, Simon Philips, John Bonham ve Keith Moon; gruplardan, The Beatles, Queen, Yes, Metallica, Jellyfish, Iron Maiden, U2 ve Jane's Addiction. Mike, aynı zamanda bir rap müzik fanı.

Mike ve eşi Marlene, kizlari Melody Ruthandrea, ogullari Max John, köpekleri Bongo ve kedileri E.T. ve Cypress ile birlikte Rockland-New York'ta yaşıyorlar.

Kişisel detaylar

Boyu : 5" 10"
Saç Rengi : Siyah
Göz Rengi : Yeşil
Sevdiği Filmler : Jacob's Ladder, Scarface, Star Wars
Sevdiği Aktörler : Robert DeNiro, Al Pacino, Jack Nicholson
Sevdiği Yönetmenler : Woodie Allen, Stanley Cubrick
Spor : Boks
Sevdiği TV Şovları : Twin Peaks, The Simpsons, Twillight Zone
Sevdiği İçecekler : Jagermeister, Bira
Sevdiği Yemekler : Fast Food, Taco Bell

Çaldığı albümler

When Dream And Day Unite
Images & Words
Awake
Change Of Seasons
Falling Into Infinity
Scenes From A Memory
Six Degrees Of Inner Turbulence
Train Of Thought
Octavarium
Systematic Chaos
Black Clouds & Silver Linings

Paylaş : FacebookTwitterGoogleFriendFeedMySpaceLive