Biyografi

John Petrucci

Tam adı : John Peter Petrucci
Doğum tarihi : 12 Temmuz 1967
Enstrüman : Gitarlar
Web Sitesi : http://www.johnpetrucci.com
Ekipmanı : PCM70 Reverb, DBX 166 Compressor, TC Electronic 2290 Effects and Delays, Sony wireless
John Petrucci, 12 Temmuz 1967'de doğdu ve Long Island-New York'ta, müzikle ilgilenen bir aile ortamında büyüdü. Anne ve babası bir enstrüman çalmamalarına rağmen, büyük kız kardeşi piyano ve org, erkek kardeşi bas ve küçük kız kardeşi klarnet çalmaktaydı. Müziğe olan ilgisinin bir kısmını kız kardeşinden esinlense de, John, gitarı eline almasının asıl nedeninin mahallesindeki bütün çocukların gitar çalması ve bunun ona eğlenceli gözükmesi olduğunu söylüyor.

John gitar dersleri almaya 12 taşinda başladi ve sonunda dünyanin en çok taninan yeni gitaristlerinden biri oldu. Şu anda Guitar World dergisinde düzenli olarak köşe yazarligi yapiyor ve ayni zamanda "Images and Words" ve "Awake" albümlerinin nota kitaplari için nota dökümleri ve düzenlemeleriyle ugraşiyor. Dükkanlarda bulabileceginiz bir gitar egitim video kaseti var. John'u etkileyen diger isimler ise: (rastlantisal olarak bütün isimler ya Steve ya da Al) Steve Vai, Al DiMeola, Alex Lifeson, Steve Howe, Alan Holdsworth ve son zamanlarda Stevie Ray Vaughan.

John yedi telli gitarla deneysel girişimlerine, bu girişimlerin albümü biraz daha sert yaptigina inandigi "Awake" albümünde başladi. Evindeki 4 kanalli stüdyoda birçok çalişma yapiyor ve turneye çıktığı zamanlarda yanına bir "sequencer" alıyor. Müzikten arta kalan zamanlarında, spor egzersizleri yapmaktan, kayıkla gezmekten, bisiklete binmekten ve yemekten zevk alıyor.

John, eşi Rena ve 3 çocugu SamiJo, Reny ve Kiara ile birlikte New York'ta yaşiyor. Gitar çalmadigi zamanlarda, zamaninin çogunu eşi ve çocuklariyla paten kayarak ve bisiklete binerek geçiriyor.

Kişisel detaylar

Boyu : 5" 11"
Saç Rengi : Kahverengi
Göz Rengi : Kahverengi
Sevdiği Filmler : Jacob's Ladder, Scarface, Star Wars
Sevdiği Aktörler : Al Pacino, Mickey Rourke
Sevdiği Aktristler : Jodie Foster
Sevdiği Kitaplar : The Inner Game Of Music
Sevdiği Yemekler : İtalyan, Meksika ve Çin Mutfakları

Çaldığı albümler

When Dream And Day Unite
Images & Words
Awake
Change Of Seasons
Falling Into Infinity
Scenes From A Memory
Six Degrees Of Inner Turbulence
Train Of Thought
Octavarium
Systematic Chaos
Black Clouds & Silver Linings

Paylaş : FacebookTwitterGoogleFriendFeedMySpaceLive